Skład
1 kaps. miękka zawiera 100 j.m., 200 j.m. lub 400 j.m. α-tokoferolu.
Działanie
Naturalna witamina E otrzymana z olejów roślinnych. Tokoferol (witamina E) jest składnikiem systemu zabezpieczającego komórkę przed działaniem wolnych rodników tlenowych - chroni wielonienasycone kwasy tłuszczowe w błonach i innych strukturach komórki, stabilizuje błony komórek i organelli komórkowych, zapobiega hemolizie czerwonych krwinek. Ponadto może działać jako kofaktor w niektórych układach enzymatycznych. Bierze udział w utlenianiu glukozy i glikogenolizie i uczestniczy w przemianach lipidów: prostaglandyn i cholesterolu. Badania wykazują związek pomiędzy dobową podażą witaminy E, a zagrożeniem chorobą niedokrwienną serca, miażdżycą i innymi chorobami związanymi ze stresem oksydacyjnym. Witamina E wchłania się z przewodu pokarmowego w 50-80%, co wymaga obecności soli kwasów żółciowych, tłuszczu pokarmowego i normalnej czynności trzustki. Gromadzona jest w tkance tłuszczowej, wątrobie i mięśniach. Wydalanie odbywa się w 70% z żółcią, pozostała część eliminowana jest z moczem.
Wskazania
Kaps. 100 mg, 200 mg. Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy E spowodowanego długotrwałym nieprawidłowym odżywianiem oraz zaburzeniami przemiany materii. Kaps. 100 mg, 200 mg i 400 mg. Wspomagająco w miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca i jej wtórnej profilaktyce oraz we wszystkich chorobach, których etiologia związana jest ze stresem oksydacyjnym.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Niedobór witaminy K.
Środki ostrożności
Zachować ostrożność u osób przyjmujących jednocześnie doustne leki przeciwzakrzepowe lub estrogeny.
Ciąża i laktacja
Nie opisano ujemnego wpływu na płód podczas stosowania zalecanych dawek witaminy E. Zalecane dobowe spożycie w ciąży i podczas karmienia piersią wynosi 12 j.m. Podawanie dużych dawek witaminy E w ciąży lub podczas karmienia piersią nie jest zalecane z powodu braku danych na temat bezpieczeństwa stosowania.
Działania niepożądane
Zazwyczaj preparat jest dobrze tolerowany. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może wywołać uczucie zmęczenia, osłabienia, ból głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wysypkę.
Interakcje
Witamina E może działać antagonistycznie do witaminy K (zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych lub estrogenów). Stosowanie innych środków o działaniu przeciwutleniającym (witamina C, selen, ubichinon, aminokwasy zawierające siarkę) może łagodzić niektóre objawy niedoboru witaminy E. Preparaty żelaza osłabiają działanie witaminy E (należy zachować kilkugodzinny odstęp między przyjęciem obu leków). Witamina E zwiększa wchłanianie, wykorzystanie i magazynowanie witaminy A oraz może zmniejszać zapotrzebowanie na insulinę i glikozydy naparstnicy.
Dawkowanie
Doustnie, podczas pierwszego posiłku. Profilaktycznie: 100-200 j.m. na dobę. Leczniczo: indywidualnie, zależnie od stopnia niedoboru.