Skład
1 tabl. zawiera 300 mg węgla leczniczego. Tabl. zawierają laktozę i sacharozę.
Działanie
Jelitowy lek adsorbujący. Po podaniu doustnym pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą ochronną. Adsorbuje na swej powierzchni różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym związki nasilające perystaltykę i powodujące biegunkę oraz przenikanie wody do światła jelita, toksyny bakteryjne, bakterie, leki, produkty gnilne, gazy jelitowe i związki toksyczne. Zmniejsza lub zapobiega wchłonięciu toksycznych substancji z przewodu pokarmowego do krwioobiegu. Uniemożliwia także wtórne wchłanianie związków wydalonych do jelit np. z żółcią. Działa zapierająco.
Wskazania
Biegunki. Wzdęcia. Zatrucia lekami i substancjami chemicznymi (w porozumieniu z lekarzem).
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Preparatu nie należy stosować u osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.
Środki ostrożności
Nie należy stosować węgla leczniczego, jeśli konieczne jest jednoczesne podanie doustne swoistego antidotum, np. metioniny. Ostrożnie stosować w przypadku zatrucia środkami wpływającymi na perystaltykę jelit (np. opioidy) i tylko sporadycznie stosować środki przeczyszczające podczas leczenia węglem aktywowanym (ryzyko wystąpienia zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej). W dawce większej niż 27 tabl. na dobę, dawka zawartej w tabl. sacharozy przekracza 5 g/ 24 h, należy wziąć to pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Preparat jest mało skuteczny w zatruciu kwasem borowym, siarczanem żelazawym i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, glikolem etylenowym, związkami nierozpuszczalnymi w wodzie, a także kwasami nieorganicznymi i zasadami. Istnieje zagrożenie aspiracją do płuc w czasie podawania produktu pacjentom nieprzytomnym oraz w przypadku zatrucia lekami hamującymi oun lub prowadzącymi do drgawek - wymaga to zabezpieczenia w postaci intubacji przed wykonaniem płukania żołądka. W leczeniu ostrych zatruć, wymioty należy wywołać przed podaniem węgla. Po ich ustaniu węgiel należy podać w ciągu 30-60 minut. Ze względu na zawartość laktozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na zawartość sacharozy, preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.
Ciąża i laktacja
Lek nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest nieczynny farmakologicznie. Nie przewiduje się istotnego ryzyka w czasie stosowania w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe, wymioty (zwłaszcza u dzieci), zaparcia. Opisywano podczas wymiotów aspirację podanego węgla do płuc. Węgiel barwi stolec na czarno.
Interakcje
Lek osłabia wchłanianie innych leków z przewodu pokarmowego. Węgiel adsorbuje następujące substancje lecznicze: salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, chlormetiazol, chlorochinę, chlorpromazynę i inne pochodne fenotiazyny, klonidynę i inne leki stymulujące oun, digoksynę, digitoksynę, kwas mefenamowy, mianserynę, nikotynę, paracetamol, parakwat, leki z grupy inhibitorów MAO, fenytoinę, propranolol i inne środki blokujące receptory β-adrenergiczne, chininę, teofilinę, zidowudynę. Leki należy stosować co najmniej 2 godziny przed lub po przyjęciu węgla leczniczego (ze względu na adsorpcję i hamowanie ich działania). W leczeniu ostrych zatruć niezbędne inne leki należy podawać parenteralnie.
Dawkowanie
Doustnie. Wzdęcia. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż.: 4-5 tabl. kilka razy dziennie, do ustąpienia objawów. Biegunka. Dorośli i dzieci powyżej 12 rż. jednorazowo 12-16 tabl., tabletki należy rozkruszyć lub pogryźć (najlepiej podawać w postaci papki). Dawkę, w razie konieczności można powtarzać co kilka godzin. Zatrucia lekami i substancjami toksycznymi. Dorośli i dzieci powyżej 1 rż. jednorazowo około 49-50 tabl. (w ciężkich zatruciach jednorazowo do 100g węgla leczniczego), w razie konieczności kilkakrotnie w ciągu doby. Dzieci poniżej 1 rż. w jednorazowej dawce 1 g/kg mc. (w postaci zawiesiny wodnej), w razie potrzeby można ją powtarzać co 4-6 h.