Skład
1 tabl. powl. zawiera 220 mg soli sodowej naproksenu.
Działanie
Pochodna kwasu fenylopropionowego o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Wpływa na układ enzymatyczny cyklooksygenazy, hamuje biosyntezę i uwalnianie prostaglandyn, hamuje aktywność lizosomów i stabilizuje błony lizosomalne. Wpływa hamująco na interleukinę-1, normalizuje wytwarzanie glikozaminoglikanu, hamuje proces powstawania wolnych rodników. Hamuje agregację płytek krwi. Szybko (efekt działania pojawia się już po 20 min) i całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność 94%), osiągając maksymalne stężenie we krwi po ok. 1 h. W około 99% wiąże się z białkami osocza. Ponad 95% leku jest wydalane z moczem, w postaci nie zmienionej bądź glukuronianu (około 70%), jako 6-O-demetylopochodna lub jako inne metabolity. T0,5 wynosi 12-15 h. Przenika przez barierę łożyska i do mleka matki. Wolno penetruje do jam stawowych, osiągając w płynie maziowym stężenia większe od stężeń we krwi lub z nimi równoważne.
Wskazania
Różnorodne zespoły bólowe (bóle mięśniowe, ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej, ból stawów o niewielkim nasileniu, kręgosłupa, głowy, zębów, bóle miesiączkowe); gorączka, przeziębienie.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz inne NLPZ. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, III trymestr ciąży, okres karmienia piersią. Ostrożnie stosować u pacjentów z upośledzoną czynnością wątroby lub nerek, zaburzeniami krzepnięcia krwi, chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie, nadwrażliwością oraz u pacjentów w podeszłym wieku. W I i II trymestrze ciąży oraz u dzieci poniżej 16 rż. stosować jedynie w przypadku bezwzględnych wskazań.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: zgaga, nudności, ból brzucha, zaparcia, biegunki, zapalenie jamy ustnej, ból i zawroty głowy, senność, szum w uszach, zaburzenia słuchu i wzroku, obrzęki, duszność, kołatanie serca, świąd, wybroczyny, plamica, wysypka, nadmierne pocenie, choroba wrzodowa i krwawienia z przewodu pokarmowego. Podczas długotrwałego stosowania lub u pacjentów z nadwrażliwością mogą wystąpić zmiany w obrazie krwi.
Interakcje
Naproksen nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych, sulfonamidów, doustnych leków przeciwcukrzycowych (pochodnych sulfonylomocznika), kwasu acetylosalicylowego i innych leków z grupy NLPZ (poprzez wypieranie ich z połączeń z białkami). Może nasilać działania niepożądane fenytoiny, pochodnych kwasu walproinowego i hydantoiny. Poprzez zmniejszenie wydzielania cewkowego nasila toksyczność metotreksatu, soli litu, digoksyny i aminoglikozydów. Probenecid zmniejsza wydalanie leku przez nerki. Leki zobojętniające sok żołądkowy, żywice jonowymienne oraz posiłek mogą opóźniać i zmniejszać wchłanianie naproksenu. Naproksen może zmniejszać skuteczność leków hipotensyjnych i furosemidu, zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń jonowych.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli: 1 tabl. co 8-12 h; dawka początkowa może zostać zwiększona jednorazowo do 2 tabl., następnie 1 tabl. po 12 h; maksymalnie stosować 3 tabl. na dobę. U pacjentów powyżej 65 rż.: maksymalnie 2 tabl. na dobę.